Nacionalinėje dailės galerijoje – taktilinė paroda „BLIND DATE“

Kovo 7 d. 18 val. Nacionalinėje dailės galerijoje bus pristatyta unikali XX a. lietuvių dailininkų paveikslų taktilinių reprodukcijų serija, sudarysianti galimybę kitu pojūčiu – lytėjimu – pažinti vizualaus meno kūrinį.

Viešųjų įstaigų „Krantas“ ir „Meno genas“ pristatoma paroda „BLIND DATE“ (liet. „Aklas pasimatymas“) skirta regėjimo negalią turintiems žmonėms susipažinti su nacionaliniu dailės paveldu ir kartu ugdyti asmenines meninio suvokimo kompetencijas. Paroda parengta glaudžiai bendradarbiaujant su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga bei Lietuvos dailės muziejaus Nacionaline dailės galerija. Ekspozicijos ašis – skulptorių Jono Aničo ir Mato Janušonio, remiantis ilgamete italų patirtimi šioje srityje, sukurtos reljefinės paveikslų reprodukcijos, skirtos liesti jas rankomis ir tokiu būdu pažinti paveikslo turinį.

Į Nacionalinės dailės galerijos nuolatinę XX–XXI a. ekspoziciją įsiterpiančios taktilinės reprodukcijos veda per skirtingus XX a. dailės judėjimus, sambūrius ir kviečia patyrinėti kūrinius, reprezentuojančius svarbius pokyčius Lietuvos tapyboje. Tradicinius žanrus – peizažą, portretą – keis „dekonstruotas“ paveikslas, siurrealistinė vizija ir konceptuali tapyba. Susipažinsite socialinės tematikos kūriniais, avangardo eksperimentais, naujų idėjų paieškomis ir komentarais dailės klasikai. Parodą sudaro dešimt reprodukcijų, sukurtų skulptorių Jono Aničo ir Mato Janušonio. Šiuos reljefinius kūrinius galima liesti rankomis, greta pakabintose ausinėse skambančiuose garso įrašuose pasiklausyti apibūdinimų ir taip suprasti paveikslo turinį.

Kaip pasakoja parodos „BLIND DATE“ kuratoriai Agnė Matulevičiūtė, Matas Drukteinis ir Eglė Nedzinskaitė, didžiausias parodos iššūkis buvo atrinkti tokius paveikslus, kurie reikšmingai praplėstų regėjimo negalią turinčių žmonių žinias ir suvokimą apie praeito amžiaus lietuvių dailę bei atskleistų jos įvairovę, kartu būtų ir aktualūs, o visa paroda ir reprodukcijos atitiktų bendruomenės poreikius ir tam tikrus kokybinius standartus.

„Visu parodos rengimo laikotarpiu labai padėjo Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos konsultantai Irma Jokštytė ir Alvydas Valenta, taip pat šioje srityje bene didžiausią patirtį Lietuvoje sukaupusi menotyrininkė Diana Raudonienė. Tikimės, kad paroda ir ją lydintys renginiai bus įdomūs ir naudingi neregių bendruomenei, taip pat paskatins visuomenėje diskusijas apie kultūros ir meno įstaigų prieinamumą žmonėms su įvairiomis negaliomis, atkreips dėmesį į profesionalaus meno galią mažinti atskirtį“, – pasakoja parodos kuratoriai, pabrėždami, kad siekiant pristatyti įvairesnį lietuvių vaizduojamojo meno spektrą, tikimasi ateityje plėsti taktilinių kūrinių kolekciją.

Parodos organizatoriai – VšĮ „Krantas“, VšĮ „Meno genas“. Partneriai: Lietuvos dailės muziejus, Nacionalinė dailės galerija, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga, Lietuvos aklųjų biblioteka, Užupio meno inkubatorius. Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, LR Kultūros ministerija, „ElektroMarkt“, „Vieversio kulniukai“, „VOX ART“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Scroll to Top
Scroll to Top